Facebook

Aktywne wychowanie

Aktywne wychowanie
grafika do wpisu: Aktywne wychowanie
Większość rodziców naprawdę pragnie dobrze wychować dzieci...

Aktywne wychowanie

„Większość rodziców naprawdę pragnie dobrze wychować dzieci. Nie chce ich zaniedbywać, ani czynić im krzywdy. W rzeczywistości jednak wielu z nich jest tak bardzo zajętych codziennymi sprawami, że wychowanie schodzi na drugi plan”. Niestety często jest tak, że wychowaniem dziecka zajmujemy się tylko w krótkim czasie, który pozostał po załatwieniu wszystkich innych bardziej lub mniej pilnych spraw. I dopiero gdy pojawią się jakieś problemy w zachowaniu dziecka, zaczynamy analizować nasze postępowanie.

Większość to proces, który trzeba świadomie zaplanować i konsekwentnie dążyć do założonego celu, jakim jest wychowanie dziecka na szczęśliwego i pełnego poczucia własnej wartości młodego człowieka. Wielu rodziców po prostu o tym nie myśli, traktując wychowanie jako coś „co samo się dzieje”.

Aby dobrze wychować dziecko nie wystarczy być tylko rodzicem, trzeba być „aktywnym rodzicem”. Co to oznacza? Powinniśmy zastanowić się nad tym jak wygląda nasze spędzanie czasu razem z dzieckiem. Czy podczas wykonywania codziennych czynności dziecko nam tylko biernie towarzyszy, często stanowiąc tzw. balast, czy angażujemy je i siebie w to co wykonujemy. Czasem wystarczy naprawdę bardzo niewiele, by stać się uważniejszym i aktywniejszym rodzicem – możecie np. podczas nużącej jazdy samochodem urządzić sobie zawody, kto zobaczy więcej aut określonego koloru lub marki. Gdy musicie wykonać jakąś pracę, zamiast odsyłać dziecko do swojego pokoju, żeby się pobawiło to możecie zaangażować syna lub córkę we wspólne przygotowanie obiadu lub prace w ogrodzie. Zdziwicie się ile rzeczy wasze dzieci potrafią zrobić. Na pewno zajmie to więcej czasu, ale dziecko poczuje się zauważone i docenione. A i wam taka pomoc z pewnością przyniesie mnóstwo radości. Spróbujcie też, być może kosztem innych, mniej ważnych spraw, znaleźć choć krótką chwilę tylko dla was, gdzie inne rzeczy nie będą wam przeszkadzały- może to być np. wspólne zjedzenie obiadu.

„Rodzicem się nie jest. Rodzicem stajesz się przez to, co robisz. Wychowanie wymaga działania.” To my jako rodzice przekazujemy dzieciom pewne wartości, kształtujemy ich charakter i w dużej mierze zależy od nas jakimi ludźmi będą w przyszłości.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że rola matki lub ojca to najważniejsza praca w naszym życiu, która nie może być wykonywana tylko w chwilach wolnych, pomiędzy innymi obowiązkami. Oczywiście nie oznacz to, że powinniśmy cały swój czas poświęcać dzieciom, musimy przecież wykonywać też mnóstwo innych, bardziej przyziemnych spraw, takich jak praca, zakupy czy sprzątanie.. Powinnyśmy próbować utrzymać równowagę pomiędzy pracą, odpoczynkiem i rolą rodzica.

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

1. Wpajanie błędnych przekonań

2. Nieświadome prowokowanie złego zachowania

3. Brak konsekwencji

4. Pułapki porozumiewania się

5. „Zrobię to za ciebie”

6. „My przeciwko nim”

7. Żelazna dyscyplina

8. „Rób to, co mówię, a nie to co robię”

9. Ignorowanie potrzeb i trudności dziecka

10. Hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości świata

Na podstawie książki Kevina Steede „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

Więcej ciekawych informacji i artykułów można znależć na stronie AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA www.zdrowypredszkolak.pl

 

Opracowała Beata Halamus - nauczyciel Przedszkola Nr 3 w Miasteczku Śląskim