Facebook

Polubić leżakowanie

Polubić leżakowanie
grafika do wpisu: Polubić leżakowanie
Odpoczynek jest ważny!
 
 

Wielu nauczycieli boryka się z problemem nielubianego leżakowania. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwyczajny brak przyzwyczajenia dziecka do odpoczynku w czasie dnia. Psychologowie twierdzą jednak, że czas poobiedniego odpoczynku dziecka jest niezwykle dla niego ważny. Układ nerwowy małego dziecka nie jest jeszcze na tyle silny, by malec mógł się bawić, biegać i być w dobrym humorze przez wiele godzin. Sami rodzice często skarżą się, że maluch, który nie śpi już w dzień, jest rozdrażniony, płaczliwy. Nie wszystkie dzieci lubią leżakowanie, jednak w przedszkolu, w dużej grupie, taki odpoczynek jest maluchowi szczególnie potrzebny. Zwykle jest tam głośno, dzieciaki są stale aktywne, podekscytowane, wciąż mają nowe zajęcia. Dlatego naprawdę powinny po obiedzie trochę się przespać lub chociaż odpocząć na leżaczku. Oczywiście malucha nie można zmuszać bo będzie się przed tym bronił, a w dodatku nie polubi z tego powodu przedszkola. Warto pamiętać, że poobiedni odpoczynek szczególnie potrzebny jest maluchom ze wzmożoną pobudliwością psychoruchową

Oto kilka wskazówek dla rodziców

Poszę nie zabierać dziecka z przedszkola zaraz po obiedzie, lecz dać mu szansę na odpoczynek.
Proszę również w domu wprowadzić zwyczaj poobiedniego leżakowania. Jeśli dziecko nie chce kłaść się do łóżka, proszę zadbać by odpoczywało, chociażby na
materacyku lub dywanie, ale koniecznie w pozycji leżącej.

Proszę być konsekwentnym i codziennie, bez żadnych wyjątków stosować się do swojego postanowienia. Wtedy dziecko szybko się do niego przyzwyczai.

Proszę zadbać o warunki sprzyjające odpoczynkowi (wyłączyć radio i telewizor, włączyć wyciszającą muzykę, poczytać dziecku spokojną bajkę).

Dzieci leżakują, bo potrzebują odpoczynku, snu w trakcie dnia. Muszą zregenerować siły witalne i intelektualne. Wypoczęte maluchy rzadziej zapadają na choroby i nie są takie „marudne” jak te zmęczone.

 Na podst. artykułu zamieszczonego w czasopiśmie "Doradca dyrektora przedszkola"

Opracowała - Grażyna Filipczyk