Facebook

Logopedia

zdjęcie do artykułu: Zabawy oddechowe z kubeczkami

Zabawy oddechowe z kubeczkami

KUBECZKOWE STWORKI

 

Terapia logopedyczna często jest długim procesem, nie wystarczą tylko ćwiczenia raz w tygodniu z logopedą. Ważna jest systematyczność ćwiczeń jeżeli chcemy osiągnąć  efekt ( podobnie jak w rehabilitacji, na siłowni, czy w innych aktywnościach wymagających nauki nowych umiejętności ).

Praca w domu z rodzicem jest nieodłącznym elementem terapii i dzięki  utrwalaniu nowych wzorców  logopedycznych wraz z rodzicem  w domu,   czynności te  dziecko szybciej opanuje.

Na efektywność terapii logopedycznej wpływają również świadomość dziecka  i rodzica -  jaki jest cel ćwiczeń, umiejętność prawidłowego wykonania danego ćwiczenia oraz atrakcyjny dobór środków, które będą umilać ćwiczenia i jednocześnie  spełniać swoje cele w terapii.

Cennym i bezpiecznym  elementem w terapii  logopedycznej  są właśnie ćwiczenia oddechowe, które wspomagają wiele  funkcji , ale również dobór środków do ich realizacji i pomysłu , który  jest nieograniczony i  zależy od kreatywności terapeuty oraz  rodzica.

Poniżej znajdziecie Państwo kolejną propozycję ciekawych ćwiczeń, które dzieci poznają w  gabinecie logopedycznym w naszym przedszkolu, a które warto powtarzać z nimi w domu.

Do tego ćwiczenia potrzebne są : pompony, kuleczki z papieru lub styropianowe piłeczki oraz kubeczek papierowy. W kubku robimy dwa nacięcia alby zrobić otwór. Celem jest wdmuchniecie kuleczek do kubeczka ( buzi stworka).  Można zrobić wyścigi kto pierwszy wdmuchnie np. 10 kuleczek do kubeczka. 

Kubeczki można ozdobić w dowolny sposób, co będzie dodatkową atrakcją, nauką kreatywności oraz ćwiczeniem manualnym dla dziecka.

 

Do zabawy można również użyć słomki.

Miłej zabawy :)

Logopeda

 

 

 

 

zdjęcie do artykułu: Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego z wykorzystaniem słomki

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego z wykorzystaniem słomki

Wiosenne ćwiczenia oddechowe

Dlaczego te ćwiczenia  są tak ważne i każde dziecko będące w terapii powinno je umieć?

Dlatego, że :

- pomagają w mobilizacji podniebienia miękkiego, jeżeli dziecko nie wypowiada głosek tylnojęzykowych [ k ] [g ] oraz [ h ],

- wzmacniają mięsień okrężny warg oraz pomagają w kształtowaniu nawyku oddychania nosem. To ważne, gdy dziecko ma notorycznie otwartą buzię.

- mobilizują pracę mięśni języka,  przesuwa się  on w głąb jamy ustnej. To ważne ćwiczenie dla dziecka z np.: seplenieniem miedzyzębowym,

- następuje nauka gospodarowania powietrzem poprzez dostosowywanie  powietrza na czas zasysania elementów przez słomkę.

Do ćwiczeń można użyć pompony, kawałki waty oraz  styropianowe jajka i przenosić je  w ustalone wcześniej miejsce, zasysając słomką. Można też wydrukować dowolny obrazek  i uzupełnić  go papierowymi elementami,  kawałkami  waty  itp. .. za pomocą słomki.

Obejrzyj ćwiczenie w filmiku:

  /public_content/p3/uploads/VID_20250403_120648546_3.mp4

/

Ważna informacja!

Wykorzystując słomkę w niektórych ćwiczeniach pamiętajmy, że wargami trzymamy tylko końcówkę - nie więcej niż 0.5 cm, a słomka powinna znajdować się na środku warg, nigdy nie z boku!.

Miłej zabawy :)

Logopeda

zdjęcie do artykułu: Logopedyczne ćwiczenia walentynkowe

Logopedyczne ćwiczenia walentynkowe

Zabawy oddechowe

data: 14 lutego 2025

Dmuchawka  z serduszkiem

Dmuchawka to  pasek kolorowego brystolu sklejonego w obręcz, wykałaczka lub patyczek szaszłykowy oraz dwa wycięte i sklejone serca z papieru. Dzięki sile oddechu serduszko zaczyna wirować. Aby wprawić serduszko w ruch, należy mocno na nie dmuchnąć – ale nie centralnie – tylko na jedną jego stronę.

Ćwiczenia oddechowe są doskonałym sposobem na rozgrzewkę i rozpoczęcie zajęć logopedycznych.

Linki do filmików:

 /public_content/p3/uploads/e00cae61_cd71_4089_b03f_028db0a4.mp4

public_cont; ent/p3/uploads/VID_20250212_135024036_2.mp4

*inspiracja Domlogo

zdjęcie do artykułu: Zabawy oddechowe z rękawicą

Zabawy oddechowe z rękawicą

WIELKANOCNY ZAJĄCZEK

Proste zabay oddechowe,  a ćwiczą tak wiele:

- mobilizują pracę narządów mowy, czyli: mięsień okrężny  warg,  języka oraz podniebienie miękkie, wzmacniają ich napięcie,

-  kształtują prawidlowy  ( nosowy) tor oddechowy,

-  poprawiają  funkcję wdechu i wydechu, 

- w sposób naturalny dokonuje się wspomaganie ważnych funkcji w rozwoju poznawczym dziecka,

Ćwiczenia oddechowe są przydatne zwłaszcza gdy  dziecko nie wymawia glosek [k], [g], wadliwie realizuje gloski syczące oraz szumiące, oddycha przez usta, ma trudności z domykaniem warg.

Do ćwiczeń zostały dobrane materiały, które można znależć w domu i wykonać wraz z dzieckiem.

 

Zachęcam do zabawy :)

Logopeda

czytaj dalej »
zdjęcie do artykułu: Zapraszamy do kontaktu - Zajęcia logopedyczne

Zapraszamy do kontaktu - Zajęcia logopedyczne

W naszym przedszkolu prowadzona jest terapia logopedyczna. Pani Jola-logopeda zaprasza do kontaktu rodziców/opiekunów dzieci uczęszczających na jej zajęcia. Zajęcia odbywają się w czwartki i piątki, rodziców na konsultacje zapraszamy w te dni po uprzednim umówieniu się.